niedziela, 9 lutego 2014

Stawy św. Anny

Większy ze Stawów św. Anny
Stawy św. Anny położone są około 5 km na wschód od Mszczonowa. Jak wszystkie zbiorniki wodne w tym rejonie, nie są naturalne, lecz powstały na skutek spiętrzenia wód rzeki - w tym przypadku był to anonimowy strumyk, wypływający nieco na południe i będący dopływem Pisi Gągoliny.
Analiza starych map (z l. 70. XX wieku) pozwala stwierdzić, ze najpierw powstał większy ze stawów, a dopiero gdzieś w latach 80. spiętrzono mniejszy.
Figurka św. Anny
Nazwa zbiorników wzięła się od figurki św. Anny, znajdującej się nad większym ze stawów. Wprawdzie Lechosław Herz, wybitny krajoznawca i "fachowiec" od Mazowsza twierdzi, ze jest to tak naprawdę figurka Matki Boskiej - to jednak dla okolicznych mieszkańców "od zawsze" patronką stawów jest "Anka". I taka też nazwa, najpierw nieformalna, a ostatnio (od początku XXI w.) - formalna się przyjęła.
Inne ujęcie większego Stawu św. Anny

Pamiętam czasy, gdy jeziorka znane był tylko nielicznym, głównie okolicznym mieszkańcom. W końcu zostały jednak odkryte przez mieszkańców burzliwie rozwijającego się Mszczonowa, jako miejsce zdatne zarówno do wędkowania, jak i kąpieli. Na dzikim skrawku plaży stanęła najpierw ławka, potem daszek. Później ustawiono kosze na śmieci, później wygódkę... W sumie, obecnie, w letni upalny dzień miejsce wygląda nieco jak plaża w Łebie. Ale od wczesnej jesieni do późnej wiosny dalej czaruje swoim urokiem śródleśnych jeziorek.



Jak dotrzeć: Miejsce jest na odludziu, co stanowi także o jego uroku. Najlepszy dojazd z Warszawy: z przystanku ZTM P+R Al. Krakowska mikrobusem firmy MimTrans do Piotrkowic (rozkład). Wysiąść trzeba w Piotrkowicach, ale nie na pętli, tylko przy Trakcie Tarczyńskim - poproście kierowcę, żeby Wam powiedział, bo sami nie poznacie ;-) Traktem tym - około 4 km na zachód w stronę Mszczonowa, a potem (po minięciu głęboko wciętej dolinki Pisi Gągoliny) jeszcze pół kilometra za drogowskazem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz